Żyla, żyletka, śmierć.Aniele usłysz moje myśli,które uciszyleś ...

Izabela Jaroszewska
Jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, TV i Teatralnej w Łodzi,
Studium Fotgrafii Profesjonalnej na Akademii Sztuk Pięknych.
Jest wykładowcą i dyrektorem w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie (www.eaf.com.pl ).
Prowadziła wykłady w The Royal Academy of Art w Hadze oraz wykłady i workshopy w Islandii. Członek komisji recenzującej portfolia fotograficzne na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Plovdiv w Bułgarii.
Jest członkiem honorowym Rady Artystycznej Domu Fotografii w Warszawie.
Krytyk fotografii (artykuły i felietony dla czasopism Pozytyw, Kwartalnik Fotografia, Foto).

Publikacje książkowe i katalogowe:
Album Przedwczorajsza Warszawa- zdjęcia współczesne, Wydawnictwo Bosz, 2004
Izabela Jaroszewska - Iceland - No Man's Land, 2004;
Izabela Jaroszewska - Fotografie, 2001;
My Dreams 2001;
Izabela Jaroszewska - Fotografie, 1999;
Izabela Jaroszewska - Ochrona prawna utworu audiowizualnego, 1997;



ZA DWA TYGODNIE URZĘDNICY PODPISZĄ POROZUMIENIE O WSPÓLNEJ INWESTYCJI

Nowe rozwiązanie placu Teatralnego oraz Krakowskiego Przedmieścia i ul. Radziszewskiego.

Przedstawiciele władz miasta i województwa po raz kolejny spotkali się w sprawie wspólnej inwestycji. Chodzi o Teatr w Budowie i teren przed nim przy Al. Racławickich, gdzie w przyszłości ma powstać plac teatralny. Równolegle ratusz planuje rozwiązać problem placu Litewskiego i przedłużenia deptaka na całe Krakowskie Przedmieście.

– Pracowaliśmy nad projektem porozumienia z Urzędem Miasta. Teatr w Budowie należy do samorządu województwa, plac przed nim, aż do budynku Akademii Medycznej, jest własnością magistratu. Chcemy tę inwestycję realizować wspólnie – wyjaśnia Paweł Smajkiewicz, dyrektor Departamentu Mienia i Inwestycji Urzędu Marszałkowskiego.

Samorządowcom chodzi m.in. o projekt architektoniczny na teatr, którego wykonawca zostanie wyłoniony w konkursie. Ten będzie ogłoszony do końca marca. – Chcemy, żeby architekt zaprojektował zarówno budynek, jak i teren placu – zaznacza Smajkiewicz, który był jednym z uczestników środowego spotkania.

Brali w nim udział także wicemarszałek Jacek Sobczak, zastępca prezydenta Lublina Stanisław Fic i Elżbieta Mącik, planistka miasta.

– Całość ma tworzyć spójny obraz – podkreśla Mącik. Urzędnicy zapowiadają, że porozumienie podpiszą w ciągu dwóch tygodni.

Jednocześnie ratusz zamierza w końcu rozwiązać problem placu Litewskiego. W tym celu latem zostaną zorganizowane międzynarodowe warsztaty, dzięki którym powstanie wizja nowego oblicza centrum miasta. Dodatkowo możliwe jest zamknięcie Krakowskiego Przedmieścia od Galerii Centrum aż do ul. Wieniawskiej i tym samym przedłużenie deptaka. O tej wizji pisaliśmy jako pierwsi 24 października.

– Przez pojęcie placu rozumiem cały układ komunikacyjny, czyli również pas Krakowskiego Przedmieścia – mówi prezydent Fic.

– Od specjalistów oczekujemy, że powiedzą nam, co jest korzystne dla Lublina – czy zamykać Krakowskie Przedmieście do ul. Wieniawskiej, czy może tylko do ul. Kołłątaja – wyjaśnia. Zwolenniczką przedłużenia deptaka aż do ul. Wieniawskiej jest Elżbieta Mącik.

– Krakowskie Przedmieście to tylko 900 metrów – ocenia planistka.

– W porównaniu z ul. Piotrkowską w Łodzi to mały odcinek. Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, to do 2012 roku moglibyśmy zakończyć ten projekt – dodaje.

KAK, DUN



" />8. FESTIWAL FILMU KRÓTKIEGO

Stołeczne święto filmu krótkiego na międzynarodową skalę. Jeden festiwal – dziesiątki najlepszych filmów krótkometrażowych z całego świata, nagradzanych i wyróżnianych – najmodniejsze kluby Warszawy. Co wyróżnia ten festiwal? Właśnie projekcje w warszawskich klubach. Film pojawia się tam, gdzie bywają jego widzowie.

Centrum ŁOWICKA i Fundacja Rozwoju Tańca ‟eferte_film” po raz ósmy organizują międzynarodowy przegląd filmów krótkometrażowych oraz etiud filmowych studentów polskich szkół artystycznych. Klubowy charakter festiwalu pozwala dotrzeć bezpośrednio do widzów. Co roku organizatorzy poszerzają listę miejsc na ‟zabawowej” mapie Warszawy, i tam pokazują filmy krótkometrażowe. Wśród nich znalazły się najmodniejsze kluby stolicy: Chłodna 25, Obiekt Znaleziony, Klub Projektor, Cafe Kulturalna, Skład Butelek, Klub Mechanik, Plan B, Time Cafe, Klub Powiększenie.

Festiwal Filmów Krótkometrażowych jest przedsięwzięciem ‟non profit”.
Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

W ramach przeglądu odbędą się pokazy wybranych filmów krótkometrażowych, które zwyciężały w 2008 roku na największych (tego gatunku) festiwalach świata: BAFTA (British Academy of Film and Television Art), Sundance Film Festival, Internationale Kurzfilmtage Oberhausen, Krakowski Festiwal Filmowy, Festival de Cannes, International Filmfestspiele Berlin, Venice International Film Festival (Wenecja), Film Festival Locarno, Clermont-Ferrand Short Film Festiwal, etiudy studenckie nagrodzone Oscarami w 2008 roku, filmy krótkometrażowe nominowane do Oscarów w 2008 roku oraz filmy nagrodzone na VI Międzynarodowym Festiwalu Animacji ‟ReAnimacja” 2008.

W trakcie przeglądu, jak co roku, odbędzie się plebiscyt publiczności oraz zostanie przyznana nagroda jury dla najlepszej etiudy zrealizowanej przez studenta polskiej szkoły filmowej. Do konkursu przystąpią filmy studentów z polskich szkół: Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera, Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Akademii Filmu i Telewizji.

Program: www.ffk.waw.pl
Mecenat: Miasto Stołeczne Warszawa.

Partnerzy: Chłodna 25, Obiekt Znaleziony, Projektor, Cafe Kulturalna, Skład Butelek, Mechanik, Plan B, Time Cafe, Powiększenie.



Indiańskie lato dla dzieci

Akademia Miłych Zajęć i Zawodów Arsvita we współpracy z Ogólnopolską "Wspólnotą Bieszczadzką" ZHP i Chorągwią Krakowską ZHP w Suchych Rzekach zaprasza na obóz:

TROPAMI TĘCZOWEGO WOJOWNIKA

LETNI OBÓZ DLA DZIECI POŁĄCZONY Z CIEKAWYM PROGRAMEM EDUKACYJNYM

LIPIEC - SIERPIEŃ 2004

Zapraszamy w Bieszczady do Stanicy Harcerskiej w Suchych Rzekach położonej w pięknym zakątku na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego u podnóża Połoniny Wetlińskiej.

W trakcie pobytu dzieci będą miały okazję, poprzez różnorodne zabawy i kontakt z przyrodą, doświadczyć przygody i twórczo spędzić czas. Obóz będzie też sposobnością do nauczenia się wielu praktycznych umiejętności, poszerzenia wiedzy o przyrodzie i otaczającym świecie, rozwijania samodzielności i nawiązywania nowych przyjaźni.

W programie:

* wycieczki przyrodnicze
* zajęcia teatralne i plastyczne
* tańce i śpiewanie
* rękodzieło - batiki, plecionki i wikliniarstwo
* techniki twórczego myślenia
* ogniska

W ramach zajęć dzieci przechodzą przez kolejne etapy odpowiadające poszczególnym kolorom tęczy. Przejście kolejnych stopni daje możliwość uzyskania miana "Tęczowego Wojownika". "Tęczowy Wojownik" to osoba odważna, pomagająca innym ludziom, szanująca przyrodę i umiejąca radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Terminy turnusów:
I turnus 03.07 - 16.07.2004
II turnus 17.04 - 30.07.2004
III turnus 31.07 - 13.08.2004
IV turnus 14.08 - 27.08.2004

Obóz przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat.

Zapewniamy profesjonalna kadrę instruktorów, pełne wyżywienie, ubezpieczenie i opiekę lekarską.

Koszt pobytu dziecka wynosi 590 zł + koszt dojazdu (85 zł dla osób wyjeżdżających z Łodzi)

Organizatorzy mają zamiar pokazać życie bez uzależnień od alkoholu, papierosów i narkotyków. Zapraszamy zatem tych, którzy mogą obejść się bez tych używek.

Zapisy i dodatkowe informacje telefonicznie lub osobiście w biurze Akademii Miłych Zajęć i Zawodów Arsvita.

kontakt:

www.arsvita.pl

ul. Próchnika 1 p. 111
90-103 Łódź
osobiście w biurze : wtorki, środy, czwartki 11-18

tel. (42) 632 29 83
0 502 367 832
0 880 202 238

mail: arsvita@neostrada.pl



ZMARŁ JERZY KAWALEROWICZ


http://images31.fotosik.pl/89/8dccfbb7b1782296.jpg

W Warszawie w wieku 85 lat zmarł Jerzy Kawalerowicz - wybitny reżyser i scenarzysta, doktor honoris causa, twórca 17 filmów fabularnych.
O śmierci twórcy poinformowało w specjalnym komunikacie Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Jerzy Kawalerowicz był współtwórcą słynnej "polskiej szkoły filmowej" oraz honorowym Prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W tym roku na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni został nagrodzony Platynowymi Lwami za całokształt twórczości. Kawalerowicz wyreżyserował 17 filmów fabularnych. Pierwsze filmowe kroki stawiał jako asystent reżysera, m.in. na planie "Zakazanych piosenek" (1947) Leonarda Buczkowskiego. Jako reżyser debiutował w roku 1951 filmem "Gromada" - dramatem społecznym o walce chłopów małorolnych z młynarzem i kułakami.

Kolejne filmy Kawalerowicza to m.in. "Celuloza" (1954) - ukazująca konflikty przedwrześniowej Polski poprzez losy chłopca, którego głód wypędza z rodzinnej wsi i który staje się po latach aktywnym działaczem robotniczym; oraz "Pociąg" (1959) - opowieść o tęsknocie uczuć, której głównymi bohaterami są Jerzy i Marta przypadkowo spotykający się w pociągu.

W 1960 roku Kawalerowicz wyreżyserował film "Matka Joanna od Aniołów", na motywach opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Akcja tej historii toczy się w XVIII wieku, w położonym na odludziu klasztorze; przeoryszę matkę Joannę i inne zakonnice opętały demony.

W roku 1966 reżyser zekranizował "Faraona" Bolesława Prusa, historię młodego faraona Ramzesa XIII, w którego rolę wcielił się Jerzy Zelnik. Film otrzymał nominację do Oscara.

W następnych latach wyreżyserował m.in. filmy: "Śmierć prezydenta" (1977) i "Austeria" (1982).

Ekranizacji "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza Kawalerowicz dokonał w 2001 roku. W filmie wystąpili m.in.: Paweł Deląg, Magdalena Mielcarz, Bogusław Linda, Michał Bajor, Jerzy Trela, Franciszek Pieczka i Krzysztof Majchrzak.

W Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto gwiazdę Kawalerowicza (1998). Reżyser otrzymał dwa prestiżowe doktoraty honoris causa - paryskiej Sorbony (1998) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2000).

W 2005 roku otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orła za osiągnięcia życia.

Urodził się 19 stycznia 1922 w miejscowości Gwoździec na Ukrainie. W latach 1946-1949 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W trakcie studiów odbył Kurs Przygotowania Filmowego (1946).

W 1955 roku został kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego "Kadr". Był współzałożycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • qup.pev.pl