Żyla, żyletka, śmierć.Aniele usłysz moje myśli,które uciszyleś ...


U mnie zgodę Wspólnoty na sprzedaż alkocholu podejmowało się w drodze uchwały i każdy z właścicieli mógł się na ten temat wypowiedzieć, z tego co wiem również takiej formy wymaga urząd gminy.


Członkowie Wspólnoty Mieszkaniowej, nie mogą zakazać na mocy uchwały, zmianę sposobu użytkowania lokalu, należącego do członka Wspólnoty.

Taki wniosek można wyciągnąć z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 16 stycznia 2008 r. (sygn. IV CSK 393/07). A było to podobno - w małym skrócie - tak... Wojskowa Agencja Mieszkaniowa z Gdyni, w 2005 roku zawarła umowę z restauratorem, z przeznaczeniem lokalu na działalność gastronomiczną. Oczywista i konieczna była niezbędna adaptacja lokalu na potrzeby wymienionej działalności (restauracja), która wymagała kucia otworów, wiercenia w ścianach oraz szereg innych uciążliwości dla mieszkańców. Toteż pod koniec roku 2005 - m.in. z uwagi na te i przyszłe uciążliwości - Wspólnota Mieszkaniowa podjęła uchwałę, która wyrażała sprzeciw na przekształcenie lokalu handlowego na gastronomiczny. Uchwałę zaskarżyła do Sądu WAM.

WAM niestety przegrała swój interes w dwu instancjach, m.in na mocy art.22 ust. 2 i 3 pkt.5 uwl. Zdaniem Sądów w świetle przepisów ustawy uwl, właściciele lokali mogli odmówić lub udzielić zgody na przekształcenie lokalu handlowego na gastronomiczny.

WAM - w takiej sytuacji - złożyła skargę kasacyjną, zarzucając m.in. błędną interpretację uwl.

Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

P.S. Należy dodać, że Rada Gdańska zaskarżyła przepis - do Trybunału Konstytucyjnego - wynikający z art. 18 ust. 6 pkt. 3 Ustawy antyalkoholowej, który określa, że (...) do wniosku o wydanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu na miejscu lub na wynos, przedsiębiorca MUSI dołączyć zgodę właściciela, użytkownika, Zarządcy lub Administratora Domu(...). W ten sposób m.in. narusza się gwarantowaną w art. 20 i 22 Konstytucji, zasadę wolności działalności gospodarczej (...) i nie tylko...



Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika J-43 ...Moje "sponsorowanie" polegało na tym, że zakupiłem podstawki w browarze po kosztach druku tj. po 1,50 zł za sztukę. Sprzedałem 10 kompletów i zysk jaki osiągnąłem nie pokrył nawet kosztów paliwa na dojazdy do browaru i na giełdę... cały nakład wg. browaru to ok. 500 szt... Jeśli chodzi o podstawki Kipera... pisali listy z prośbą o podstawki.... Bardzo mnie cieszy, że zabrał głos człowiek od którego to się zaczęło. Z powyższego cytatu wynika zupełnie inny obraz sprawy niż ten, który był powodem tej dyskusji. Dużo mi wyjaśnił. Sprawa wygląda zupełnie inaczej niż ta z Edim, tu są wafle które trafiły na rynek z Browaru a w Edim to tylko projekt. Oczywiście każdy ma prawo zbierać co chce, mi tylko chodziło o to że jako "kolekcjoner" chciał bym wiedzieć czy dany wzór jest tylko projektem czy też waflem "obiegowym". Cena jest sprawą umowną. Przykład podany przeze mnie z giełdy grodziskiej miał na celu tylko zaznaczyć, że niektórzy stosują dwie miarki inne przy sprzedaży a inne przy kupnie i taka właśnie dwólicowość mnie denerwuje. Co do podstawek Kipera, to chociaż nie jestem z Gdańska;) nie ukrywam, też wysyłałem koperty zwrotne do kilku z nich. W efekcie dostałem tylko jedną podstawkę z tej serii. W pozostałych przypadkach tylko stare wzory (dwustronne logo browaru) a z jednego z nich informację, że od jakiś 3 lat nie dostają od browaru innych wzorów. Poprosiłem też znajomego z Łodzi o przysługę. Zachaczył o kilka lokali, nic nie zdobył i stwierdził, że jeden z tych których adresy mu podałem już nie istnieje. Z faktu, że wszystko działo się w przeciągu tygodnia od ukazania się wafli w kolekcjonerstwie wysunąłem wniosek że wafle wyszły już po zamknięciu tego lokalu, mogę się tu mylić.



Wszystko zależy od US. Izba skarbowa w Gdańsku wydała kiedys taką opinie wprawdzie dotyczy innej sprawy ale pozwolę sobie zacytowac:
PI/005-189/03/CIP/04

Stawka podatku VAT – lady, gabloty stalowo-szklane, żyrandole

Stan faktyczny:

Podatnik zawarł z firmą budowlaną umowę na wykonanie portalu stalowo-szklanego wraz z gablotami wystawowymi, lady recepcyjnej oraz żyrandolu, które będą zamontowane w obiekcie kultury (KOB 14). Bezpośrednim wykonawcą, który będzie montował wskazane elementy w obiekcie jest firma budowlana, która zawarła umowę na remont obiektu kulturalnego.
Zapytujący zakwalifikował produkty do następujących symboli PKWiU;
- lady recepcji – 36.14.13-00.69
- gabloty stalowo-szklane – 36.14.11-00.90
- żyrandol – 31.50.25-11.99

Treść zapytania i stanowisko podatnika:

Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować dla wymienionych czynności?

Zdaniem zapytującego podatek winien wynosić 22%. Jego zdaniem przesądza o tym fakt, iż przedmiotem umowy jest wykonanie mebli, a także że zapytujący nie zawarł umowy z Inwestorem na remont obiektu, a jedynie z generalnym wykonawcą i jest tylko podwykonawcą.
Zamawiający natomiast twierdzi, iż należy naliczyć podatek VAT w wysokości 7%.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11, poz. 50 z późn. zm.) opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 18 ust. 1 stawka podatku wynosi 22 %. Stosownie do art. 18 ust. 2 dla towarów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7%.
Ponadto w art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy wskazano, iż opodatkowaniu podatkiem według stawki 7% podlega również sprzedaż w okresie do 31 grudnia 2003 r. materiałów budowlanych i usług (robót) określonych w załączniku nr 5 do ustawy.
Będące przedmiotem umowy towary: lada recepcyjna – PKWiU 36.14.13-00.69, gabloty stalowo-szklane – PKWiU 36.14.11-00.90 nie zostały wymienione w żadnym z załączników wskazujących na możliwość stosowania stawki obniżonej. Tym samym sprzedaż tychże towarów opodatkowana jest stawka podstawową, tj. 22%.
Natomiast żyrandol jako produkt sklasyfikowany w PKWiU 31.50.25-11.99 został wymieniony w załączniku nr 5 do ustawy w poz. 74, gdzie wskazano na oprawy oświetleniowe (z wyjątkiem reflektorów) mieszkaniowe do żarówek – z wyłączeniem zabezpieczonych przed wnikaniem wody sklasyfikowane w PKWiU pod symbolem 31.50.25-11. Zatem sprzedaż tego towaru winna być opodatkowana podatkiem VAT w wysokości 7% na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Z tego wynika że żyrandol to PKWiU 31.50.25-11.99 więc zgodnie z rozporządzeniem powinniem podlegac odliczeniu, ale jest też druga interpretacja w przypadku remontów taka;

Aby ustalić, czy wydatek podlega odliczeniu w ramach ulgi remontowej, należy ustalić przede wszystkim, jakie funkcje użytkowe spełnia zakupiony towar. Odliczeniu takiemu nie podlegają ani oprawy do żarówek, ani transformator elektryczny.


Podatnicy nabyli w 2003 r. oprawy oświetleniowe do żarówek (PKWiU 31.50.25-11.99), oprawy oświetleniowe do żarówek halogenowych (PKWiU 31.50.25-12.90) oraz transformator elektryczny.

Powstało pytanie, czy wydatki poniesione na ten cel podlegają odliczeniu od podatku w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego.

Organ podatkowy wyjaśnił, że w ramach ulgi remontowej odliczeniu od podatku na zasadach określonych w ustawie podlegają wydatki poniesione na remont i modernizacje lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego.

Rodzaje wydatków podlegających odliczeniu zostały określone w rozporządzeniu ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 roku (Dz. U. z 1996 r. Nr 156, poz. 788).

Stosownie do tego rozporządzenia, do robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego zalicza się remont, modernizację, wymianę lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych:

wyposażenia,
armatury i
urządzeń dotyczących instalacji elektrycznych.



W ocenie organu podatkowego zakupione przez podatników towary handlowe są urządzeniami elektrycznymi, takimi jak żyrandole, kinkiety czy lampy i nie stanowią urządzeń instalacji elektrycznej.

Świadczy o tym - między innymi - powoływana przez podatników Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, klasyfikująca te wyroby w dziale 31, grupowaniu 31.5 Sprzęt oświetleniowy i lampy elektryczne symbol 31.50.25 Żyrandole oraz inne oprawy oświetleniowe instalowane na suficie lub ścianach.

Fakt zamontowania ich na kołkach to wyłącznie inny sposób montowania (w podobny sposób montowane są kinkiety na ścianach) a nie trwałe umiejscowienie uniemożliwiające przeniesienie do np. innego pomieszczenia.


W ocenie organu podatkowego, dokonując kwalifikacji poniesionego wydatku, należy ustalić przede wszystkim jakie funkcje użytkowe spełnia zakupiony towar.
Ponieważ poniesione wydatki dotyczą sprzętu oświetleniowego, a transformator nie modernizuje całej instalacji elektrycznej, lecz jedynie umożliwia funkcjonowanie konkretnego sprzętu oświetleniowego, nie podlegają odliczeniu od podatku w ramach ulgi remontowej.



PRÓBOWAĆ ZAWSZE MOŻNA US NIE KARZĄ ZA TAKI RODZAJ BŁĘDÓW[/b]

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • qup.pev.pl