Żyla, żyletka, śmierć.Aniele usłysz moje myśli,które uciszyleś ...

Dziewczyny może mi któraś coś podpowie bo zupełnie zbzikowałam.
W 2006r w lipcu teściowa aktem notarialnym darowała mężowi i mnie nieruchomość o powierzchni 0,5377ha wraz z zabudowaniami tj.domem i zabudowaniami gospodarczymi.W akcie napisane jest że darowizna jest między nami pierwsza,że podatku od darowizn i spadku nie pobrano zgodnie z art 9,14,16 ustawy z 1983r,że spełniamy warunki do nie pobrania podatku od darowizn(jedynie ja jestem współwłaścicielką lokalu mieszkalnego),że zamieszkamy w tym domu w ciągu roku,a powierzchnia użytkowa darowanego domu nie przekracza 110mtr.kw.
Nie płaciliśmy żadnego podatku,ale teraz przy okazji innej sprawy zaczęłam sobie czytać i zbzikowałam ,sama już nie wiem czy w wyżej wymienionym przypadku nie powinnam odprowadzić podatku?Pamiętam że pytałam P.notariusz powiedziała że nie.
Może któraś z Was zna się na tym,bo boję się że dopuściłam się jakiegoś przestępstwa.



Tu masz obowiązujące definicje:
Prawo Budowlane:

2a) budynku mieszkalnym jednorodzinnym – należy przez to rozumieć budynek
wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej,
służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie
samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej
niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu
użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 % powierzchni
całkowitej budynku;


A to z rozporządzenia WZ:

2) zabudowie jednorodzinnej - należy przez to rozumieć jeden budynek mieszkalny jednorodzinny lub
zespół takich budynków, wraz z budynkami garażowymi i gospodarczymi,


To powinno wyjaśnić Twoje wątpliwości. Po zakończonej budowie zawsze można wyodrębnić nieruchomość zabudowaną.




Dokladnie to teraz robie. Program z linku, ktory podal HenoK rozni sie od OZC tylko tym, ze jest online i ktos juz wpisal dane z projektu.
Nie wiem z jakiej wersji programu Pan korzysta? Odpowiadającym BDEC PRO jest tylko obecna wersja Audytor OZC 4.5 Pro. Generalnie, obliczenia charakterystyki energetycznej budynku muszą być dokonane zgodnie z normami:

PN-EN ISO 6946 "Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania",
PN-EN ISO 13370 "Właściwości cieplne budynków - Wymiana ciepła przez grunt - Metody obliczania" (Nowa norma!),
PN-EN ISO 14683 "Mostki cieplne w budynkach - Liniowy współczynnik przenikania ciepła - Metody uproszczone i wartości orientacyjne" (Nowa norma!),
PN-EN 12831 "Instalacje ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania projektowego obciążenia cieplnego" (Nowa norma!),
PN-94/B-03406 "Ogrzewnictwo. Obliczanie zapotrzebowania na ciepło pomieszczeń o kubaturze do 600 m3",
PN-B-02025 "Obliczanie sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynków mieszkalnych i zamieszkania zbiorowego"
PN-82/B-02403 "Ogrzewnictwo. Temperatury obliczeniowe zewnętrzne",
oraz
Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielna całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej.

Jerzy Zembrowski





No tak też można rzeczywiście, ale to nie zmienia faktu, że zagospodarowanie nie nastąpi automatycznie.

W rzeczy samej nie, ale widziałem wyceny poszczególnych lokali mieszkalnych i użytkowych przy pierwszym przetargu, czyli ktoś chyba przygotował się na taką możliwość, że jak nie sprzeda kamienic to spróbuje sprzedać lokale......
Podejrzewam, że lokale użytkowe mogą znaleźć chętnych na zakup, a jeżeli nie - to trzeba będzie pomyśleć o wynajmie tych lokali, w końcu całe lato minęło, a przy ratuszu zamiast piwnych ogródków mamy pustkę, a szkoda



Yatez:
Prawo o Spółdzielniach Mieszkaniowych (prawo spółdzielcze własnościowe jest przekształcane na prawo własności ale długi nie znikają)

Art. 45. 1. Z chwilą zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu, do którego członkowi przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, w tym spółdzielcze prawo do garażu, hipoteki ustanowione na tych ograniczonych prawach rzeczowych obciążają nieruchomości powstałe w wyniku zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu.

2. Wierzyciel, którego wierzytelność w dniu zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu była zabezpieczona hipoteką na ograniczonym prawie rzeczowym, może dochodzić zaspokojenia z lokalu stanowiącego odrębną własność, powstałą w wyniku zawarcia tej umowy.

3. Z chwilą założenia księgi wieczystej dla lokalu stanowiącego przedmiot odrębnej własności, księgę wieczystą prowadzoną dla ograniczonego prawa rzeczowego zamyka się, a hipoteki wpisane w tej księdze przenosi się do księgi wieczystej założonej dla lokalu stanowiącego przedmiot odrębnej własności.

Natomiast jesli mowa o upadlości spółdzielni to tak te lokale sa przekształcane bo musza zmienic status wychodząc ze spółdzielni ale zmieniaja status po zakończeniu procesu upadłościowego (likwidacji spółdzielni) a w wyniku postepowania upadłościowego wierzyciele musza zostać zaspokojeni.



Cieszę się z obecności tylu osób na forum. Mam nadzieję, że będzie nas więcej.

Uważam, że nasze pisanie powinniśmy uporządkować.

- GMINA realizująca zadania nałożone przez państwo w drodze ustaw,w tym akty prawa miejscowego -uchwały rady oraz zarządzenia wójta, burmistrza i prezydenta miasta np. w sprawie sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych (garaże, pom.sklepowe itp.)

- GMINA - właściciel podmiotu zarządzającego nieruchomościami stanowiącymi własność Wspólnot Mieszkaniowych, np.TBS

- Gmina - członek Wspólnoty Mieszkaniowej ( tj. właściciel lokali +udziałów w nieruchomości wspólne) podlegająca przepisom ustawy o własności lokali, a ww sprawach nie uregulowanych ustawą stosująca Kodeks cywilny.

[ Dodano: Nie Lis 16, 2008 16:21 ]



No właście!!!!!! Sąd potwierdził stan prawny nieruchomości - nieruchomości w której na dzień 31.12.2006 roku MiG Gryfino sprzedano 34 lokali (mieszkalne i użytkowe) wraz z częściami wspólnymi budynku .

Mam nadzieje, że większa części osób która dokonała wykupienia lokali zainteresuje się nie tylko warunkami zawartej umowy, ale także księgami wieczystymi które są swoistymi DOWODAMI OSOBISTYMI każdej nieruchomości.



Lokale komunalne to szerokie pojęcie, w którym zawierają się; lokale uzytkowe (np; sklepy, lokale gastronomiczne), oraz mieszkania o roznym standarcie, od obskórnych zawilgoconych nor, przez mieszkania w byłym hotelu Patan lub w blokach na Górnym Tarasie (np; blok przy ul Krasińskiego 85-95), do nowopobudowanych mieszkań w TBS (np przy ulicy Popiełuszki), oraz garaże.
Do kazdego rodzaju lokali komunalnych należałoby podejśc osobno.
Lokale uzytkowe oraz garaże nalezałby zbywać wg cen rynkowych pomniejszonych o kaucje, oraz udokumentowane wydatki na modernizacje z wyłączeniem kosztów poniesionych na przebudowe dostosowywujaca do potrzeb działalności.
Moznaby też uwzglednic wysokość opłat czyszowych, szczególnie nawiązki nad koszty utrzymania nieruchomości.
W przypadku lokali mieszkalnych bonifikata powinna uwzględniać standart mieszkania, (w dla nor bonifikata mogłaby siegać 99%)
Przy zbywaniu mieszkań, również nalezałoby uwzglednic kaucje, oraz nawiązke czynszu nad ksztami utrzymania.
Wiadomym jest że najemcy mieszkań komunalnych, w odróznieniu od włascicieli mieszkań, ponosza wyżze opłaty, uwzględniające poniekąd wybudowanie tego mieszkania. Należałoby więc uwzględnić tą okolicznośc, przy wycenie mieszkania, istosując zakres bonifikat, zależnty od standaru i długości najmowania mieszkania.
Zastosowanie jednolitej bonifikaty 95%, wydaje mi sie zbyt wielkim uproszczeniem.



W kilku ostatnich wypowiedziach przewija się kwestia podatku od śmieci czy tez ich wywozu. Z tego co się orientuję, w czynsze kalkulowany jest wywóz śmieci i utrzymanie czystości. I są to kwoty niebagatelne, liczone od metra kwadratowego powierzchni lokali mieszkalnych czy też użytkowych. Swego czasu jako dzierżawca lokali s-ni ZGODA byłem obciążany nawet jakimiś szczątkowymi metrami wynikającymi z korzystania np z korytarza, czy też klatki schodowej, które prowadziły do lokali.

Osobiście uważam, że żadne podwyżki nie rozwiążą problemu. Miasto w punkcie utrzymania czystośći i gospodarki odpadami jest ŹLE, a wręcz BEZNADZIEJNE zarządzane.


A co do postu Alfera - takie też jest mniej więcej moje zdanie. Nie interesuje mnie kto, jak i za ile. Chcę mieć czysto wokół siebie, czysto w Parku. Czysto na trawnikach i na ulicach.
A od dopilnowania tego są urzędnicy i radni. Jeśli są nieefektyni i bezradni - to ja ich zwalniam z pobierania opłat i diet.

F.



Udział w nieruchomości wspólnej.
Każdy właściciel ma udział w nieruchomości wspólnej. Jego wielkość powinna być podana w umowie notarialnej i wpisana do księgi wieczystej. Udział oblicza się, dzieląc powierzchnię danego lokalu razem z pomieszczeniami przynależnymi przez łączną powierzchnię lokali mieszkalnych i użytkowych razem z pomieszczeniami przynależnymi w całym budynku. Jeśli masz na przykład mieszkanie z piwnicą o łącznej powierzchni użytkowej 80 mkw., a ogólna powierzchnia użytkowa budynku i innych mieszkań wynosi 800 mkw., to Twój udział w nieruchomości wspólnej wyniesie 10 proc.


Udział = powierzchnia mieszkania + powierzchnia przynależna
suma wszystkich powierzchni mieszkań + suma wszystkich powierzchni przynal

Po takim wyznaczeniu suma wszystkich udziałów we wspólnocie musi równać się 1
Na skutek róznych nieprawidłowosci nie zawsze jest to 1 dlatego robi się inwentaryzacje powierzchniowe budynków i ponownie wyznacza udziały prostujac to w księgach wieczystych. Koszty ponosi Gmina. Może dojść tego, że Gmina sprzeda wszystkie lokale we wspólnocie a bedzie miała jeszcze np 5% udziału. Takie przypadki trzeba korygować puki Gmina jest jeszcze współwłaścicielem w nieruchomości.

[ Dodano: 2007-01-20, 15:32 ]



Bartius

specjalizujemy się w zakresie sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków, lokali mieszkalnych oraz części budynków stanowiących samodzielną całość techniczno-użytkową.
Obejmujemy swoją działalnością teren pomorza a w szczególności: Tczew, Starogard Gdański, Malbork, Gdańsk, Gdynie, Sopot.

kontakt@bartius.pl
www.bartius.pl



Witam ,jeżeli chodzi o ustawę to jest tam zapis o zwrocie kwot wpłaconych przy wykupie tylko decyzje ma podjąć Walne.

Zgadzam się ,że w ustawie nie sprecyzowano dokładnie tej kwestii..

Skoro pieniądze z przekształcenia lokali przed ustawa uwłaszczeniową były,,faktycznie,, przeznaczane na remonty to logiczne jest aby te osoby otrzymały jakieś ulgi w opłatach .

Pieniądze z przekształceń lokali mieszkalnych były przekazywane także na remonty lokali użytkowych co było nie zgodne z prawem.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • qup.pev.pl