Żyla, żyletka, śmierć.Aniele usłysz moje myśli,które uciszyleś ...

I znowu wieści z Podlaskiej Ziemi.


Jarmark Wielkanocny Sztuki Ludowej Podlasia promujący bogate tradycje sztuki i rękodzieła ludowego odbędzie się tydzień przed Niedzielą Palmową.
Na jarmarku swoje wyroby zaoferują twórcy reprezentujący różne dziedziny rękodzieła ludowego Podlasia. Zaprezentują oni bogatą ofertą związaną ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi. Wśród pisanek można będzie wybierać w rozmiarach, wzorach i kolorach. Pisanki z jaj kurzych, gęsich i strusich zdobione woskiem pisakiem szpilkowym (z okolic Lipska nad Biebrzą) i lejkowym z okolic Siematycz, będą konkurowały z pisankami kurpiowskimi, jajkami zdobionymi frywolitką, czyli haftem czółenkowym oraz oklejanymi wycinankami malowanymi jajkami z Łowicza. Jak co roku i tylko na wiosnę będzie można kupić na jarmarku palmy wielkanocne wykonane w tradycji wileńskiej przez twórczynie z położonych pod Wilnem miejscowości.
Jarmark Wielkanocny rozrasta się z każdym rokiem. Na ponad stu stoiskach rozstawionych na Rynku można będzie kupić świąteczne ozdoby i wyroby związane z Wielkanocą: baranki z cukru, koszyczki na święconkę z wikliny i drewna dartego, wyroby koronczarskie i hafciarskie.
Wśród ponad 100 zaproszonych na imprezę rękodzielników nie zabraknie też działających jeszcze licznie na Podlasiu twórców innych specjalności: garncarzy z ceramiką siwą z Czarnej Wsi Kościelnej, tkaczek z oryginalnymi tkaniami dwuosnowowymi z Janowa, kowali, bednarzy, sitarzy, łyżkarzy, plecionkarzy, rzeźbiarzy ze świątkami i rzeźbionymi, drewnianymi ptaszkami.
W tym roku na Jarmarku gościć będziemy po raz pierwszy twórczynie z dawnego Księstwa łowickiego, które przywiozą znane daleko poza granicami kraju wycinanki i hafty łowickie. Po raz drugi na białostockim Rynku gościć będziemy garncarzy z kieleckiego Rędocina i jak zwykle twórców z Kurpi, Mazur, Warmii, Litwy i Białorusi,
Od kilku lat jarmark wielkanocny stał się miejscem promocji nie tylko sztuki ludowej Podlasia, ale i tradycyjnie wytwarzanych produktów spożywczych lokalnych producentów. W tym roku zaprezentują oni m.in. chleby wypiekane według tradycyjnych receptur, miody z podlaskich pasiek i odpustowe obwarzanki, sery korycińskie, ogórki narwiańskie, piwo kozicowe, kwas chlebowy, swojskie wędliny z Podlasia i Litwy.
Oprawę muzyczną zapewnią kapela z Płonki Kościelnej, zakopiańska kapela górali, kapela Gadula z Kowna.

Imprezę przygotowuje już po raz osiemnasty Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego i Stowarzyszenie Twórców Ludowych pod patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.
Początek: Godz. 10.00.


Od siebie dodam, że impreza odbędzie się koło Ratusza w Białymstoku. Napaliłam się na sery korycińskie.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • qup.pev.pl