Żyla, żyletka, śmierć.Aniele usłysz moje myśli,które uciszyleś ...

czesc Tina24 jesli chodzi o anterior placenta to znalazlam cos tutaj http://www.babycentre.co.uk/pregnancy/comp...placentaexpert/

chodzi o polozenie lozyska, jezeli jest anterior to jest po przedniej stronie scianki macicy (czyli po tej stronie scianki macicy ktora `dotyka` twojego brzucha) co sie zadziej zdarza bo przewaznie lozysko (placenta) jest po tylnej (posterior) stronie scianki macicy (wall of uterus) czyli po stronie twoich plecow. jesli chodzi o ciaze to niczego to polozenie nie zmienia ale czasami jak polozna bedzie sluchala bicia serca malucha to moze to moga byc zaklocenia w dzwieku bo dzwiek bedzie musial `przejsc przez` lozysko. podczas porodu moze byc z tym polozeniem lozyska problem ale tylko jezeli jest nisko osadzone tak ze przykrywa czesc lub cala scianke macicy. <--- nie wiem czy cos z tego belkotania rozumiesz ale mam nadzieje ze troche pomoglam.

jesli chodzi o to spotkanie 23 lipca po terminie porodu to mnie tez tak zapisali. mialam termin na 4 marca a wizyte mi zapisali na 8 marca, czyli ten czwartek ale juz urodzilam 17 lutego wiec nie ide. tak polozna powiedziala ze na ta wizyte mam przyjsc jak do tego czasu nie urodze i wtedy ustali sie date wywolywanego porodu na ktory z tego co wiem w moim szpitalu trza sie bylo stawic na 7.30 rano czy jakos tak. no ale mam nadzieje ze do tego 23 lipca urodzisz (ale w terminie! nie za szybko hehe).



Zastanawiam sie czy lokalizacja lozyska moze na cos wplynac, cos zmienic?
U mnie np lozysko jest na przedniej stronie macicy - polozna wyjasnila, ze dlatego niestety przyjdzie nam troche poczekac az poczujemy prawdziwe, mocne ruchy dzidzi.



Ochwat jest to stan zapalny tworzywa kopytowego, czyli części wytwórczej rogu kopytowego, spowodowany miejscowymi zaburzeniami w mikrokrążeniu. W wyniku tego kość kopytowa przemieszcza się w stronę podeszwy. Najczęściej dotyczy kończyn przednich, rzadziej tylnych.

Przyczyny:

Główną przyczyną wystąpienia ochwatu jest przekarmienie paszą wysokoenergetyczną, czyli w naszych warunkach najczęściej owsem. Dochodzi tu do spadku kwasowości w jelitach grubych, co prowadzi do śmierci i rozpadu bakterii jelitowych z grupy Enterobacteriaceae. Uwalniane zostają endotoksyny wchodzące w skład ściany komórkowej w/w bakterii, które dostają się do krwi i wraz z nią do naczyń włosowatych kopyta. Tam poprzez szereg reakcji doprowadzają do zniszczenia blaszek wewnętrznej warstwy puszki kopytowej i w konsekwencji do powstania ochwatu. Z innych przyczyn wymienić należy zapalenie jelit, u klaczy zatrzymanie łożyska i posocznicowe zapalenie macicy, zapalenie płuc, zapalenie opłucnej, mięśniochwat porażenny, przyczyny mechaniczne, czy stosowanie dużych dawek kortykosteroidów przy chorobach skórnych. Wszystkie te schorzenia prowadzą do endotoksemii i/lub wyrzutu mediatorów zapalenia do krwi.FAZY OCHWATU
I faza = faza rozwoju choroby Zapoczątkowane zostaje oddzielanie się blaszek warstwy wewnętrznej puszki kopytowej od tworzywa kopytowego. Faza ta trwa od 8-12 do 30-40 godzin. Jedyne widoczne objawy dotyczą choroby pierwotnej.
II faza = faza ostra Trwa od pierwszych objawów bolesności kopyta do przemieszczenia się kości kopytowej wewnątrz puszki kopytowej. Trwa kilka dni.
III faza = faza przewlekła Następuje po fazie ostrej, o ile nie doszło do wyleczenia konia lub jego eutanazji. Może trwać nieokreśloną długość czasu. Widoczne są objawy bolesności, kulawizna, przemieszczenie kości kopytowej wewnątrz puszki kopytowej.



Objawy:

Pierwszym widocznym objawem ostrego ochwatu jest przenoszenie ciężaru ciała z jednej kończyny na drugą. Temperatura puszki kopytowej wzrasta do ponad 30oC, wyczuwalne jest tętnienie tętnic palcowych. Koń w czasie ruchu i przy badaniu ortopedycznym wykazuje objawy większej lub mniejszej bolesności, może przybierać charakterystyczną postawę odciążając piętki.

Przy ochwacie przewlekłym widoczna jest kulawizna, przy omacywaniu brzegu koronowego puszki kopytowej wyczuwalna jest ostra krawędź, na początku tylko na wysokości wyrostka wyprostnego kości kopytowej, w zaawansowanych stadiach wzdłuż całego brzegu. Kość kopytowa ulega przemieszczeniu w stronę podeszwy powodując jej uwypuklenie lub, w skrajnych przypadkach, przebicie. W miarę trwania ochwatu dochodzi do opóźnienia wzrostu przedniej ściany kopyta, przy zachowanym wzroście w okolicy piętek. W efekcie na przedniej ścianie puszki kopytowej widoczne są linie (obrączki), które zbiegają się z przodu, w miejscu najwolniejszego wzrostu puszki, i promieniście rozchodzą się na boki. W ekstremalnych przypadkach kopyto może przyjąć wygląd "pantofla Alladyna" lub może dojść do zejścia puszki kopytowej.

Stopnie kulawizny przy ochwacie
I° - koń przenosi ciężar ciała z jednej kończyny na drugą w celu odciążenia bolącej nogi, ale porusza się dość swobodnie.
II° - bardziej widoczna kulawizna, zwłaszcza w czasie obracania. Chód jest szczudłowaty, powłóczący. Podniesienie kończyny nie powoduje dyskomfortu kończyny przeciwległej.
III° - koń niechętnie się porusza, przeciwstawia się próbom podnoszenia kończyny z powodu silnej bolesności kończyny przeciwległej
IV° - koń nie chce się poruszać, często nie jest w stanie się podnieść




Postępowanie:

Najważniejszym elementem leczenia ochwatu jest leczenie choroby podstawowej! Oprócz tego lekarz weterynarii podaje leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i jeżeli potrzeba płyny i antybiotyki. Konia należy całkowicie odstawić od pracy i trzymać w boksie na głębokiej ściółce (najlepiej piasek lub trociny), a chore kończyny chłodzić.

Zmiany przewlekłe, gdy nastąpiło opuszczenie kości kopytowej i związane z nim zmiany puszki kopytowej, są nieuleczalne. Tylko za pomocą odpowiedniego podkucia można zmniejszyć kulawiznę i przedłużyć zwierzęciu zdolność do pracy. Gdy nastąpiło już oddzielenie się rogu, należy róg zdjąć, zdezynfekować powierzchnię, usunąć martwe tkanki i założyć opatrunek.)

Jeżeli mimo rozpoczętego leczenia kość kopytowa dalej przemieszcza się w stronę podeszwy, a ból nie ustępuje, wykonuje się przecięcie ścięgna zginacza głębokiego palców.


lek. wet. Maja Ingarden, dr n. wet. Jacek Ingarden (2004-07-25)

Na podstawie materiałów szkoleniowych
"Pielęgnacja kopyt i podstawy ortopedii"
Toporzysko-Folwark 2001



Biometria płodu
(zaczerpnięte ze strony http://www.forum.e-wesele.pl/viewtopic.php...c0725ff217fd6e8 - tam też są zdjęcia)
Do oceny wieku ciążowego stosuje się wiele parametrów. Najczęściej używane to:

GS – wymiar pęcherzyka ciążowego
CRL – wymiar ciemieniowo-siedzeniowy
BPD – wymiar dwuciemieniowy
OFD – wymiar potyliczno-czołowy
HC – obwód główki
CER – wymiar poprzeczny móżdżku
FL – długość kości udowej
HL – długość kości ramiennej
APAD – przednio-tylny wymiar brzucha
TAD – wymiar poprzeczny brzucha
AC – obwód brzucha.

Największą dokładność w ocenie wieku ciążowego uzyskuje się na podstawie czterech podstawowych parametrów – BPD, HC, AC oraz FL, obliczonych przed 20 tygodniem ciąży.

Długość ciemieniowo-siedzeniowa – CRL:
Wymiar ten powinien być średnią z trzech pomiarów wykonywanych bezpośrednio po sobie. Jest najbardziej miarodajny między 7 a 14 tygodniem ciąży. Po 14. tygodniu ciąży precyzja staje się mniejsza z powodu możliwości zgięcia lub wyprostowania się płodu. Pomiar ten przeprowadza się sondą dopochwową, od szczytu główki do siedzenia, bez nóżek i pęcherzyka żółtkowego

Przezierność fałdu karkowego - NT (nuchal translucency):
Jest to odległość między skórą a tkanką podskórną na wysokości karku płodu . Aby pomiar był dokładny płód nie może znajdować się w dużym przygięciu lub odgięciu.
Jest najbardziej miarodajny między 11 a 14 tygodniem ciąży.
Jego norma jest uzależniona od wymiaru CRL, jednak nie powinna przekraczać 2,5 mm.

Wymiar dwuciemieniowy – BPD:

Powinien być wykonywany od zewnętrznych powierzchni kości czaszki w przekroju przez główkę, który zawiera w jednej płaszczyźnie: w linii środkowej sierp mózgu oraz przegrodę przeźroczystą, z tyłu wzgórze i sploty naczyniówkowe obu komór bocznych.

Przekrój powinien być owalny
W przypadku główki spłaszczonej lub okrągłej należy posłużyć się wskaźnikiem główkowym (CI – cephalic index), który oblicza się ze wzoru:
CI % = BPD/OFD x 100
Norma dla CI zawarta jest między 74 a 83%.
Niski CI może świadczyć o dolichocefalii, wysoki o brachycefalii. Można wówczas ocenić wiek ciążowy na podstawie skorygowanego BPD:

Skorygowany BPD = (BPD x OFD) /1,265

Obwód główki – HC:
W celu wykonania tego pomiaru należy uzyskać przekrój jak do pomiaru BPD,
mierząc tylko zewnętrzne powierzchnie czaszki (rys.3).
Nie jest wymiarem tak powtarzalnym jak BPD, ale może być przydatny, gdy CI wskazuje na główkę spłaszczoną lub zbyt okrągłą

Wymiar poprzeczny móżdżku – CER:
Jest najbardziej stabilnym pomiarem, niezależnym od opóźnienia wzrostu płodu.

Obwód brzuszka – AC:
Ma zasadnicze znaczenie dla oceny masy płodu, w rozpoznawaniu makrosomii oraz IUGR.
Wykonuje się go w przekroju poprzecznym brzucha na wysokości ujścia lewej żyły wrotnej w wątrobie, na poziomie żołądka i trzech ośrodków kostnienia kręgosłupa.
Przekrój ten powinien być okrągły.
Pomiaru dokonuje się od zewnętrznych do zewnętrznych powierzchni skóry.
Nadmierny ucisk sondy może zniekształcić obwód brzuszka.

Długość kości udowej – FL:
Pomiar ten wykonuje się wzdłuż długiej osi kości,
kierując wiązkę ultradźwięków prostopadle do kości.
Mierzy się tylko długość trzonu kości, bez przynasady dalszej (rys.6).
Wymiar poniżej 2 odchyleń standardowych sugeruje istnienie dysplazji szkieletowych

Długość kości ramieniowej – HL:
Pomiar ten stosowany jest w przypadku trudności w uwidocznieniu kości udowej.
Zasada pomiaru jest taka sama jak w przypadku FL.

Fałd skóry karku
Pomiar skóry na karku płodu mierzony między 14 a 22 tygodniem ciąży.
Norma do 6 mm. Pogrubiały występuje m.in. w trisomii 21.

Łożysko
O łożysku mówimy od 16. tygodnia ciąży. Prawidłowa grubość łożyska mierzona prostopadle do jego płaszczyzny nie powinna przekraczać 4,5 cm.
Do oceny dojrzałości łożyska stosuje się czterostopniową skalę Grannuma (0° , I° , II° , III° ), jednak nie koreluje ona ze stopniem wydolności łożyska.

Pępowina
Prawidłowo zbudowana jest z trzech naczyń – dwóch tętnic i jednej żyły.
Nie należy opisywać pępowiny owiniętej wokół szyi płodu.
Dwunaczyniowa pępowina jest najczęstszą nieprawidłowością rozwojową pępowiny
i może współistnieć z innymi wadami wrodzonymi.
Jej stwierdzenie jest wskazaniem do badania ECHO serca płodu.

AFI – amniotic fluid index – objetość płynu owodniowego (index Phelana)
Jest to suma przestrzeni płynowych w czterech kwadrantach macicy, mierzona w wymiarze
AP, bez części drobnych, wyrażona w cm.
Norma przyjęta: 5 – 20 cm

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • qup.pev.pl